Kategorie:

Zło większe niż ŁKS – najgorsi spadkowicze

Historia zazwyczaj pamięta zwycięzców, jednak dziś nie o nich. Dziś o tych, którzy z Ekstraklasy spadli w sposób spektakularny, dziwny, bądź byli po prostu za słabi na najwyższą klasę rozgrywkową. Dziś o tych, których zapamiętamy głównie z tego, że odstawali od reszty, że atmosfery do gry w piłkę nie było w tych klubach za grosz. Dziś o najgorszych spadkowiczach.

Zagłębie Sosnowiec 18/19

Źródło: Agencja Gazeta

Zagłębie Sosnowiec z zeszłego sezonu to klub niezwykły. Klub, który nawet jak na polskie warunki jest niezłym skansenem. Zaczynając od stadionu, który znacznie odstaje od polskiej przeciętnej, kończąc na mizernej kadrze. Klub, który był powiewem minionych lat, ewidentnie w nich utkwił. Zagłębiu nie pomogły żenujące okienka transferowe. Podczas tego letniego ściągnięto między innymi Szymona Pawłowskiego, czy Piotra Polczaka, jednak było to o wiele za mało. Dużo ciekawsze okazało się jednak zimowe okienko. To wtedy sprowadzono cały tabun piłkarzy, którzy z miejsca zaczęli grać w pierwszej jedenastce. Większość z nich była byle jaka, jak zresztą Zagłębie przez cały sezon. Jedynym wyróżniającym się grajkiem był Żarko Udovicic. Zagłębie Sosnowiec grało koszmarnie w obronie. Podczas trzydziestu siedmiu spotkań zdołali stracić aż 80 bramek, co daje średnią ponad dwóch straconych goli na mecz. Jeśli miałbym napisać jakikolwiek pozytyw po tym sezonie Zagłębia, to fakt, że szybko pożegnali się z Ekstraklasą.

Zagłębie w liczbach:
Liczba punktów : 29 pkt
Liczba Zwycięstw / Remisów / Porażek : 7/8/22
Liczba Goli Strzelonych / Straconych / Bilans Bramkowy : 49/80/-31
Najlepszy strzelec : Vamara Sanogo (11)
Najwyższe zwycięstwo : 24 kolejka, 02,03,19r, 4:1 vs Korona Kielce
Najwyższa porażka : 19 kolejka, 16.12.18r, 6:0 vs Lech Poznań

Sandecja Nowy Sącz 17/18

Źródło: FOTO MICHAL STANCZYK / CYFRASPORT / NEWSPIX.PL

Sandecja Nowy Sącz to jeden z lepszych żartów z jakimi przyszło nam się mierzyć. Niezwykle komicznie wyglądała „budowa” stadionu w Nowym Sączu, jak się potem okazało – udawana. Klub w którym, nie było niczego, zacofany infrastrukturalnie, który wyciąga spod jakiegoś kamienia Frediego Adu, tylko po to by stwierdzić, że jednak się nie nadaje. Kolejny przykład beniaminka, który za bardzo uwierzył w swoją kadrę, Na poziom pierwszej ligi dawała radę, w Ekstraklasie poniosła klęskę – po całości. Zresztą czemu się dziwić, skoro utrzymanie stawiasz na barkach Wojciecha Trochima? Nie było tam atmosfery do pracy za grosz. To już drugi spadkowicz (obok ŁKS z obecnego sezonu), w którym pracował Kazimierz Moskal i w którym, jak zawsze zapowiadany był jako trener na lata. Tam nic nie miało planu długotrwałego, a wszystko robione było z maksymą „jakoś to będzie”. Dobrze, że było nam chociaż dane oglądać derbów okolic Niecieczy w Ekstraklasie.

Sandecja w liczbach:
Liczba punktów : 33 pkt
Liczba Zwycięstw / Remisów / Porażek : 6/15/16
Liczba Goli Strzelonych / Straconych / Bilans Bramkowy : 34/54/-20
Najlepszy strzelec : Wojciech Trochim (9)
Najwyższe zwycięstwo : 4 kolejka, 06,08,17r, 3:1 vs Jagiellonia Białystok
Najwyższa porażka : 17 kolejka, 25.11.17r, 5:0 vs Arka Gdynia

Górnik Łęczna 16/17

Zródło: Gornik.Leczna.pl

Górnik Łęczna z sezonu 2016/17 nie może kojarzyć się z niczym innym, jak legendarną „walką o spadek” Franciszka Smudy. Był on na tyle konsekwentny, że swoje postulaty zrealizował. Łęczna z sezonu 16/17, to klub wybitnie słaby, klub który straszył innych Bartoszem Śpiączką na napadzie. Brakował tam wszystkiego, od jakości, przez pomysł, po dobrego szkoleniowca. Swego czasu Franciszek Smuda postanowił z Przemysława Pitrego (który jest środkowym napastnikiem) zrobić środkowego obrońcę. Z pewnością Górnikom nie pomógł fakt, że punkty dzielono na dwa, jednak finisz w rundzie finałowej był wprost fatalny. Tylko dwa zwycięstwa (ze Śląskiem i Cracovią), jeden remis i aż cztery porażki przekreśliły szansę Łęcznian na utrzymanie się. Dziś kopią się po czole w drugiej lidze, nie wykorzystali swojej szansy, by kontynuować piękną tradycję „walki o spadek”.

Górnik Łęczna w liczbach:
Liczba punktów* : 22 pkt (7 pkt w rundzie finałowej)
Liczba Zwycięstw / Remisów / Porażek : 10/8/19
Liczba Goli Strzelonych / Straconych / Bilans Bramkowy : 47/63/-16
Najlepszy strzelec : Bartosz Śpiączka (11)
Najwyższe zwycięstwo : 9 kolejka, 17.09.16r, 4:0 vs Korona Kielce
Najwyższa porażka : 20 kolejka, 18.12.16r, 5:0 vs Legia Warszawa

*Liczbę punktów dzielono na dwa. Po rundzie zasadniczej Górnik Łęczna miał 30 punktów.

Górnik Zabrze 15/16

Źródło: Przegladsportowy.pl

Sezon 15/16 był wyjątkowo ważny w historii klubu z Zabrza. To właśnie w tym sezonie Zabrzanie w brawurowy sposób pożegnali się z Ekstraklasą, a wszystko okraszone było okropną grą, złą atmosferą w klubie i potężnymi problemami finansowymi. Z perspektywy czasu możemy powiedzieć, że ten spadek pomógł Górnikowi i poprawił atmosferę wokół klubu. Okropnie patrzyło się na bylejakość w szeregach Zabrzan. Jeszcze bardziej rzucał się brak jakiegokolwiek charakteru składu. Górnikom nie pomógł nawet naczelny polski strażak – Leszek Ojrzyński. Niezwykle dramatyczne były okoliczności ich spadku. Do ostatniej kolejki mieli szanse na utrzymanie, jednak o oficjalnym pogrążeniu klubu i konieczności jego odbudowy w 1. Lidze zaważył remis… w Niecieczy.

Górnik Zabrze w liczbach:
Liczba punktów* : 23 pkt (8 pkt w rundzie finałowej)
Liczba Zwycięstw / Remisów / Porażek : 9/12/16
Liczba Goli Strzelonych / Straconych / Bilans Bramkowy : 45/63/-18
Najlepszy strzelec : Romen Gergel (11)
Najwyższe zwycięstwo : 18 kolejka, 1.12.15r, 5:2 vs Piast Gliwice
Najwyższaporażka : 5 kolejka, 15.08.16r, 3:0 vs Termalica i 22 kolejka 13.02.16r 3:0 vs Cracovia

*Liczbę punktów dzielono na dwa. Po rundzie zasadniczej Górnik Zabrze miał 25 punktów.

Zawisza Bydgoszcz 14/15

Źródło: Bydgoszcz-Sport.pl

Zawisza Bydgoszcz zniknęła nam z radarów. Gra dziś na peryferiach futbolu, daleko od poziomu rozgrywkowego sprzed pięciu laty. Obecnie Bydgoska Zawisza gra na poziomie czwartej ligi, bez większych aspiracji, na to by szybko wrócić do krajowej czołówki. Historia Zawiszy jest niezwykle przewrotna i szybka. W Bydgoszczy bardzo długo czekano na powrót do Ekstraklasy, a gdy ten wydarzył się w roku 2013, to zakończył się zdobyciem pucharu i superpucharu Polski (sezon 13/14). Następny sezon okazał się niezbyt łaskawy, zaowocował spadkiem Zawiszy z Ekstraklasy. Trzeba jednak oddać, że były klub Zbigniewa Bońka przed startem sezonu 14/15 został znacząco osłabiony. Z klubu do stolicy odeszli Michał Masłowski i Igor Lewczuk. Dziur nie załatano, ściągając do klubu zawodników o wątpliwej jakości. Jak się okazało było to o wiele za mało. Zawisza spadł do Pierwszej Ligi, a tam praktycznie przestał istnieć. Klub nie otrzymał licencji i swoją przygodę na nowo musiał rozpoczynać od Bydgoskiej B Klasy.

Zawisza w liczbach:
Liczba punktów* : 24 pkt (9 pkt w rundzie finałowej)
Liczba Zwycięstw / Remisów / Porażek : 8/5/17
Liczba Goli Strzelonych / Straconych / Bilans Bramkowy : 32/52/-20
Najlepszy strzelec : Alvarinho (9)
Najwyższe zwycięstwo : 27 kolejka, 12.04.15r, 1:4 vs GKS Bełchatów
Najwyższaporażka : 9 kolejka, 20.09.14r, 6:2 vs Lech Poznań

*Liczbę punktów dzielono na dwa. Po rundzie zasadniczej Zawisza Bydgoszcz miał 29 punktów.

Widzew Łódź 13/14

Źródło:  PRZEMEK GABKA 

Widzew Łódź na spadek z Ekstraklasy pracował latami. Klub, który zarządzany był fatalnie, nieprzystosowany do ekstraklasowych warunków i spuszczony na futbolowe peryferia niemal na własne życzenie. Ostatni sezon Łódzkiego Widzewa w Ekstraklasie stał pod znakiem piłkarzy przepłaconych, czyli na dobrą sprawę jednego z głównych grzechów głównych polskich ekip. Klub niezwykle zacofany strukturalne. Zespół ten nie grał najgorszej, po prostu grał z dużą dozą bylejakości. Częste remisy walnie przyczyniły się do spadku, a do nich nawet po latach (w Drugiej Lidze) Łódzki Widzew nadal pała miłością. Po zaledwie sezonie spędzonym na zapleczu, miast szybkiego powrotu, spadł do czwartej ligi i do dziś próbuje się bez większych sukcesów odbudować.

Widzew Łódź w liczbach:
Liczba punktów* : 22 pkt (10 pkt w rundzie finałowej)
Liczba Zwycięstw / Remisów / Porażek : 5/7/18
Liczba Goli Strzelonych / Straconych / Bilans Bramkowy : 26/51/-25
Najlepszy strzelec : Eduards Visnakovs (14)
Najwyższe zwycięstwo : 11 kolejka, 06.10.13r, 4:1 vs Lechia Gdańsk
Najwyższa porażka : 1 kolejka, 20.07.13r, 5:1 vs Legia Warszawa

*Liczbę punktów dzielono na dwa. Po rundzie zasadniczej Widzew Łódź miał 22 punktów.